Wizyta u fizjoterapeutki stomatologicznej?

Fizjoterapia stomatologiczna koncentruje się na diagnozowaniu, leczeniu i zapobieganiu różnego rodzaju dysfunkcji i dolegliwości związanych z tym obszarem.

Jak wygląda wizyta u fizjoterapeutki stomatologicznej w Centrum Medycznym Physioteam we Wrocławiu?

Wywiad:

Na początku wizyty nasza fizjoterapeutka przeprowadza szczegółowy wywiad, podczas którego gromadzi informacje o dolegliwościach opisywanych przez pacjenta. W tej części badania fizjoterapeutka chętnie zapozna się z badaniami diagnostycznymi, (m.in. obrazowe tj. MRI, RTG itp.), które mogą być kluczowe podczas oceny funkcjonalnej.


Ocena i diagnoza:

Kolejno fizjoterapeutka stomatologiczna dokonuje ogólnej oceny postawy pacjenta. Podczas badania skupia się na ocenie kręgosłupa i miednicy, szczególnie zwracając uwagę na kręgosłup szyjny. Następnie sprawdza zakres ruchów żuchwy, bada palpacyjnie (dotykiem) staw skroniowo-żuchwowy, przeprowadza badanie mięśni żucia oraz innych mięśni w okolicach twarzy i szyi. Dodatkowo, fizjoterapeutka może sprawdzić stan jamy ustnej oraz przeprowadzić ewentualne badanie neurologiczne, takie jak ocena czucia i funkcji nerwów czaszkowych. Na podstawie wykonanego badania stawia diagnozę funkcjonalną, która jest podstawą do zaplanowania terapii.


Wdrożenie terapii:

Fizjoterapeuci stosują różnorodne techniki terapeutyczne, takie jak masaż tkanek miękkich, ćwiczenia terapeutyczne, techniki relaksacyjne czy terapia manualna, aby zmniejszyć ból związany z zaburzeniami układu narządu żucia. Terapia, ze względu powiązań anatomicznych często odbywają się zarówno na zewnątrz, jak i wewnątrz jamy ustnej, może również obejmować obszar szyi i głowy. Ponadto, fizjoterapeutka stomatologiczna Centrum Medycznego Physioteam edukuje pacjentów na temat prawidłowej higieny jamy ustnej oraz technik zapobiegania urazom i dysfunkcjom układu narządu żucia.

Z jakimi problemami mogę zgłosić się na wizytę do fizjoterapeutki stomatologicznej?

  1. Bóle stawu skroniowo-żuchwowego (TMJ) i dysfunkcje stawu skroniowo-żuchwowego (TMD).
  2. Bóle głowy i twarzy, w tym migreny i napięciowe bóle głowy.
  3. Trudności w otwieraniu lub zamykaniu ust (częsty problem podczas wizyt u lekarza dentysty).
  4. Szczękościsk, zgrzytanie zębami (bruksizm) i inne zaburzenia funkcji żucia.
  5. Bóle szyi i barków związane z napięciem mięśniowym w okolicach twarzy i szyi.
  6. Problemy z połykaniem.
  7. Zaburzenia równowagi i postawy ciała związane z dysfunkcją układu narządu żucia.
  8. Problemy z wymową , nieprawidłową pozycją języka.
  9. Po urazach, zabiegach chirurgicznych czy w przypadku przewlekłych problemów.

Jak przebiega wizyta u fizjoterapeutki stomatologicznej i jak się do niej przygotować?

  • Przed wizytą przeanalizuj, jak się czujesz i co Cię dokładnie boli. Zastanów się, jak długo trwają Twoje dolegliwości. Fizjoterapeutka zapyta Cię o to, co aktualnie Ci dokucza, ale także o wcześniejsze problemy zdrowotne, więc warto zastanowić się nad historią swoich dolegliwości. Możesz także przygotować listę pytań lub tematów, które chciałbyś omówić, aby upewnić się, że nie pominiesz żadnych istotnych informacji.
  • Jeśli masz, przynieś ze sobą dokumentację medyczną, taką jak wcześniejsze wyniki badań, np. zdjęcia rentgenowskie, rezonans magnetyczny czy tomografię. Dzięki temu fizjoterapeutka stomatologiczna będzie miała pełniejszy obraz Twojego stanu zdrowia i będzie mogła lepiej zaplanować terapię. Jeśli przyjmujesz jakiekolwiek leki lub suplementy diety, warto sporządzić listę ich nazw i dawek. Informacje te mogą być istotne, ponieważ niektóre leki mogą wpływać na reakcję organizmu na wysiłek fizyczny i/lub wydolność oddechową. Na wizytę wybierz wygodny strój, który pozwoli na swobodne poruszanie się. Jeśli będziesz poddany badaniom postawy ciała, warto założyć przylegające ubranie lub rozebrać się do bielizny.
  • Podczas terapii obszaru czaszkowo-żuchwowego, warto też związać długie włosy, choć nie jest to konieczne. Nie bój się zadawać pytań. Fizjoterapeutka jest po to, aby Ci pomóc, więc im więcej będziesz wiedzieć, tym lepiej będzie można dostosować terapię do Twoich potrzeb. Pamiętaj, że fizjoterapeuta podlega tajemnicy zawodowej, więc możesz być pewny, że wszelkie informacje, które podasz, zostaną zachowane w tajemnicy. Dlatego bądź otwarty i szczery w swoich odpowiedziach, ponieważ to pomoże lepiej zrozumieć Twoje problemy i dostosować terapię do Twoich indywidualnych potrzeb.

Źródła:

  • Czerwińska-Niezabitowska, Barbara, and Małgorzata Kulesa-Mrowiecka. „Diagnostyka i leczenie dysfunkcji czaszkowo-żuchwowych w ujęciu holistycznym.” Wyd Medycyna Praktyczna, Kraków 155 (2016): 235-243.

Julia Ciuryk-Kosowska