Blog

Zamrożony bark

Zespół zamrożonego barku (ZZB) jest schorzeniem polegającym na postępującej utracie czynnej i biernej ruchomości w stawie ramienno- łopatkowym, którym towarzyszą silne odczucia bólowe nasilające się w nocy.

Physioteam dla Kobiet- ćwiczenia w ciąży

Znaczenie regularnej gimnastyki, jako integralnej części pielęgnacji ciąży o fizjologicznym, niepowikłanym przebiegu zyskało powszechne uznanie i rzadko kiedy spotkać się można z zakwestionowaniem tej opinii.

Szkoła rodzenia

Jednym z najważniejszych etapów życia kobiety jest ciąża oraz wiążący się z nią poród, któremu towarzyszy nieunikniony ból nadający rytm w tym ciężkim, a zarazem pięknym etapie życia.

Staw skroniowo-żuchwowy, a postawa ciała

Jedną z najczęstszych zaburzeń postawy ciała, która może wpływać na nieprawidłowe funkcjonowanie stawów skroniowo-żuchwowych jest ustawienie głowy w protrakcji.

Stopa końsko-szpotawa, a metoda Ponsetiego

Stopa końsko-szpotawa należy do grupy chorób stóp charakteryzujących się deformacją łuku stopy. Zniekształcenie końsko-szpotawe jest złożoną wadą układu mięśniowo-szkieletowego i manifestuje się jako wielopłaszczyznowa deformacja stopy.

Rola położnej w zdrowiu kobiety

Położna w Polsce – często zawód położnej jest utożsamiany z zawodem pielęgniarki, jednak są to dwa różne odrębne zawody, dające zupełnie odmienne kompetencje.

Fizjoterapia w procesie leczenia schorzeń uroginekologicznych

Nietrzymanie moczu oraz obniżenie narządów miednicy mniejszej według definicji WHO należy uznać za choroby społeczne. Szacuje się, że co trzecia pacjentka pojawiająca się w gabinecie lekarza ginekologa ma dolegliwości związane z nietrzymaniem moczu.

Ciąża z punktu widzenia fizjoterapeutki

Czy i jak zmienia się postawa kobiet w ciąży? U kobiet ciężarnych obserwuje się zmianę postawy całego ciała. Jest to związane głównie z przemieszczeniem środka ciężkości pod wpływem powiększającej się macicy.Dochodzi do: Destabilizacja mięśniowo-więzadłowa przejawia się głównie ograniczeniem ruchomości stawów biodrowych, bólem odcinka szyjnego, piersiowego i lędźwiowego a także dolegliwościami bólowymi przypominającymi w odczuciu bóle rwy […]

Jak przygotować się do wizyty fizjoterapeutycznej?

Bardzo często pytają nas Pacjenci – szczególnie ci, którzy korzystają z usług fizjoterapeutycznych po raz pierwszy – jak przygotować się do wizyty lub medycznego treningu funkcjonalnego.

Rekonstrukcja ACL a powrót „na murawę”

Wielu sportowców po rekonstrukcji ACL (więzadła krzyżowego przedniego) pyta mnie, kiedy będzie im wolno wrócić do pełnej aktywności fizycznej. Jest rzeczą oczywistą, że w ich przypadku uprawianie sportu to kwestia priorytetowa. Często zasypywany jestem przykładami sportowców, którzy wrócili na boisko w bardzo krótkim czasie tj. po 3-4 miesiącach. Niestety nikt nie zadaje sobie trudu, aby sprawdzić, ilu z nich równie szybko zeszło z murawy ze względu na nawrót kontuzji. Pamiętajmy, że prawa fizjologii są nieubłagane i w większości jednakowe dla wszystkich.

Kiedy warto zrobić badanie obrazowe?

Wielu Pacjentów pyta, czy i kiedy należy zrobić badanie obrazowe. Jest to pytanie trudne, gdyż należy wziąć pod uwagę kilka często bardzo zróżnicowanych czynników.