Physioteam dla Kobiet- ćwiczenia w ciąży
Znaczenie regularnej gimnastyki, jako integralnej części pielęgnacji ciąży o fizjologicznym, niepowikłanym przebiegu zyskało powszechne uznanie i rzadko kiedy spotkać się można z zakwestionowaniem tej opinii.
Dlaczego ćwiczenia w ciąży są istotne?
Regularnie uprawiana aktywność fizyczna ma na celu utrzymanie lub zwiększenie wydolności krążeniowo – oddechowej, siły mięśniowej, a także zakresu ruchomości w stawach. Wśród ćwiczeń kluczowe znaczenie mają m.in. te uelastyczniające stawy kręgosłupa, biodrowe oraz biodrowo – krzyżowe. Dzięki ćwiczeniom fizycznym nie tylko załagodzisz dolegliwości ciążowe. Przede wszystkim regularnie uprawiana w ciąży aktywność fizyczna może doprowadzić do sprawniejszego przebiegu porodu. Jest to w dużym stopniu zależne od kondycji, umiejętności panowania nad ciałem i emocjami oraz umiejętności świadomego rozluźnienia. Dlatego właśnie tak istotne jest opanowanie w okresie ciąży technik relaksacji i prawidłowego oddychania. Ponadto, ćwiczenia fizyczne wpływają na szybkość powrotu do sprawności fizycznej sprzed ciąży. Dokładny instruktaż wyżej omówionych ćwiczeń i technik uzyskasz w czasie zajęć naszej szkoły Rodzenia Physioteam dla Kobiet.
Jakie dodatkowe korzyści niosą za sobą ćwiczenia ciężarnych?
Jak wskazują badania naukowe dzięki utrzymywaniu umiarkowanej aktywności ruchowej można zmniejszyć ryzyko wystąpienia cukrzycy ciążowej i depresji ciążowej. Inne badania oceniające wpływ przygotowania w szkole rodzenia na przebieg porodu i połogu wykazały, że jej absolwentki cechowało lepsze samopoczucie, silniejsze napięcie mięśni brzucha, krótszy czas hospitalizacji i przyspieszony proces cofania się zmian ciążowych w połogu.
Czy ćwiczenia mogą zagrozić mojemu dziecku?
Nic bardziej mylnego. Wiele badań naukowych potwierdza pozytywny wpływ aktywności fizycznej na rozwój dziecka i jego masę urodzeniową. Ponadto, aktywność fizyczna zmniejsza ryzyko rozwiązania ciąży poprzez cesarskie cięcie. Aktualne zalecenia negują ryzyko przedwczesnego poronienia wywołanego ćwiczeniami ogólnousprawniającymi.
Nigdy nie ćwiczyłam, czy Szkoła Rodzenia- Physioteam dla Kobiet jest dla mnie?
Jak najbardziej! Ćwiczenia, które wykonują przyszłe mamy podczas zajęć są w pełni dostosowane do ich możliwości psychofizycznych. Ich celem jest przygotowanie przyszłej mamy do porodu i nowej roli, w której znajdzie się niebawem. Intensywność wysiłku powinna być dostosowana do konkretnych tygodni ciąży. Dlatego jest to zupełnie normalne, że wraz z kolejnymi trymestrami Twoje ciało będzie potrzebowało więcej ćwiczeń oddechowych i relaksacyjnych. Jak wskazują zalecenia kobiety w ciąży powinny wykonywać co najmniej 150 minut aktywności fizycznej o umiarkowanej intensywności przez cały tydzień.
Co mogę robić, by spędzać czas aktywnie?
Jeśli chcesz dodać do swojej codziennej rutyny więcej aktywności fizycznej postaw na spacery. Chodzenie – szybki marsz zapewni trening całego ciała i będzie bezpieczny dla Ciebie i Maluszka. Możesz także pływać i trenować w wodzie. Dzięki temu zaangażujesz więcej mięśni do pracy z oporem, a środowisko wodne zapewni utrzymanie równowagi, przez co unikniesz możliwych kontuzji. Zrezygnuj z uprawiania sportów kontaktowych i sportów, które mogłyby skutkować upadkiem.
Bibliografia :
1 .2019 Canadian guideline for physical throughout pregnancy
2. Aktywność fizyczna kobiet w ciąży w świetle badań naukowych – przegląd piśmiennictwa. A. Sass, M. Mączka; FemiMed Anna Sass, Katowice, ŚUM w Katowicach, Wydział Nauk o Zdrowiu w Katowicach
3. Preferowana aktywność fizyczna w II i III trymestrze ciąży. A. Skorupińska, S. Bojarska-Hurnik, K. Tyl; Fizjoterapia 2015, 23, 1, 34-42
Julia Ciuryk-Kosowska