Bruksizm, a fizjoterapia stomatologiczna

Bruksizm to nawykowe, nieświadome zgrzytanie zębami oraz ich zaciskanie, z towarzyszącą nadmierna aktywnością mięśni żwaczy. W dłuższej perspektywie może doprowadzić do wielu przykrych dolegliwości oraz negatywnie oddziaływać na samopoczucie fizyczne, ale również psychiczne osoby , która zmaga się z tym schorzeniem.

Czym jest bruksizm?

Bruskizm to nadmierne, nawykowe i nieuświadomione zaciskanie zębów i/lub zgrzytanie nimi. Może występować w nocy, wtedy mamy do czynienia z tzw. bruksizmem nocnym, który objawia się zgrzytaniem i zaciskaniem zębów podczas snu. Rano osoba z bruksizmem nocnym może doświadczać dolegliwości bólowych w obrębie głowy oraz twarzy, a także może mieć problemy z otwieraniem ust. Inna forma bruksizmu to tak zwany bruksizm dzienny, który charakteryzuje się zwiększoną aktywnością mięśni w porze dziennej, a przy tym przerywanym lub ciągłym kontaktem zębów,  nagłym  ruchem żuchwy w kierunku do przodu lub boku  albo utrzymywaniem żuchwy w pewnej  określonej pozycji bez ruchu. 

Najczęstsze czynniki wywołujące bruksizm

Niezwykle istotnym aspektem w zrozumieniu zaburzenia jakim jest bruksizm jest to, aby posiadać świadomość, że jest to schorzenie wieloczynnikowe. Mimo, że etiologia bruksizmu pozostaje nadal nieznana, do jego przyczyn możemy zaliczyć następujące czynniki:

  • stres
  • zażywanie leków np. leków psychotropowych, L-dopaminy i innych 
  • choroby przewodu pokarmowego 
  • zaburzenia w obrębie zdrowia psychicznego m.in. depresja, ADHD
  • choroby genetyczne tj. zespół Downa, zespół Pradera i Williego 
  • zaburzenia biomechaniki stawów skroniowo-żuchwowych 
  • inne czynniki mechaniczne w obrębie zgryzu i jamy ustnej 

Objawy bruksizmu

  • ból  i sztywność mięśni twarzy,
  • zaburzenia w obrębie stawów skroniowo-żuchwowych 
  • nadwrażliwość zębów i dziąseł np. na temperaturę,
  • nadgryzanie języka lub wewnętrznej strony policzków,
  • przerost mięśni żwaczy
  • nadmierne ścieranie oraz pękanie zębów i szkliwa,
  • ból zębów, 
  • obniżona wysokością zębów

Kogo dotyczy bruksizm

Bruksizm do schorzenie mogące wystąpić w każdej grupie wiekowej, zarówno u osób w wieku dojrzałym jak i u dzieci. Wśród dorosłych najbardziej zagrożone wystąpieniem bruksizmu są osoby, które doświadczają problemów z oddychaniem. 

Leczenie bruksizmu

Wśród obecnych metod leczenia bruksizmu nie ma takiej, która pozwoliłaby wyleczyć to schorzenie. Posiadamy wiele skutecznych metod, które pozwalają łagodzić objawy bruksizmu. Należą do nich między innymi: prostowanie przegrody nosowej oraz stomatologiczne zabezpieczenie zębów przed dalszym, niekontrolowanym ich zużyciem. Bardzo ważnym aspektem w łagodzeniu objawów bruksizmu są metody fizjoterapeutyczne.

https://www.high-endrolex.com/39

Fizjoterapia stomatologiczna, a bruksizm

Fizjoterapia stomatologiczna pomaga zmniejszyć napięcie mięśni żwaczy oraz struktur mięśniowo- powięziowych w obrębie głowy oraz szyi, jeżeli są one przyczyną dyskomfortu dla pacjenta lub wywołują dolegliwości bólowe. Skuteczną metodą pracy fizjoterapeutycznej w tym schorzeniu są techniki terapii manualnej, które pomagają rozluźnić nadaktywne mięśnie oraz mogą poprawić zmniejszoną ruchomość żuchwy oraz odcinka szyjnego kręgosłupa. Fizjoterapia pomaga również wpłynąć na proces reedukacji oddechu poprzez stosowanie odpowiednich ćwiczeń oddechowych oraz relaksacyjnych. W Physioteam Centrum Medycznym wykwalifikowani fizjoterapeuci stomatologiczni zdiagnozują oraz pomogą pozytywnie wpłynąć na dokuczliwe skutki uporczywego schorzenia jakim jest bruksizm. 

Źródła:

  1. Bruksizm – problem interdyscyplinarny Bruxism – a multidisciplinary problem Marzena Ziółkowska-Kochan1, Jerzy Kochan2, Daria Pracka3 , Wiktor Dróżdż4, Alina Borkowska4
  2. Clarke NG, Townsend GC,Carey SE:Bruxing ptterns in maN During sleep,J Oral Rehabil 11(2):123-127,1984.
  3. Lavigne GJ,Khoury S,Abe S,et al:Bruxism physiology and pathology:an overview for clinicians, J Oral Rehabil 35(7):476-494,2008
  4. https://www.mp.pl/pacjent/stomatologia/wywiady/274060,bruksizm-trzeba-widziec-szerzej

Paulina Stachurska

Natalia Babińska